(*allowHmtlTags)
DIONICA – Buje – Kremenje – Momjan – Črnci – Marušići – Sv. Florijan – Triban
Tragom Parenzane
Parenzana je bila poznata i omiljena pod nazivom „vinska željeznica“. Razlog tome nisu bili veseli putnici ili strojovođe, nego je taj nadimak dobila jer je prolazila kroz bogate vinorodne krajeve, prevozeći dragocjena istarska vina prema svjetskim tržištima. Od grožđa iz vinograda u okolici Buja nastaju poznata istarska vina malvazija i teran, a sjeverno od pruge prema Momjanu proizvodi se i nadaleko hvaljeni momjanski muškat.
Zato je na postaji Triban uz nadstrešnicu za putnike bilo i skladište s rampom za utovar vina, grožđa, voća i ostalih poljoprivrednih proizvoda koje su stanovnici toga kraja slali prema Trstu i Poreču.
Nasljeđe Parenzane
Danas su na mjestu postaje u Tribanu vidljivi samo temelji nadstrešnice, na kojima je postavljena ploča s imenom postaje.
Uz trasu u blizini postaje nalazi se nekoliko originalnih kamenih miljokaza - stanica Triban bila je 62,8 km udaljena od prijamne zgrade za putnike na kolodvoru S. Andrea u Trstu. Ubrzo nakon puštanja Parenzane u promet, kolodvor u Trstu je premješten, zbog čega je trasa produžena za 792,7 metara. Kako bi se izbjeglo pomicanje kamenih miljokaza već postavljenih duž pruge, novi dio tračnica označen je negativnim brojevima, pa je tako trasa Parenzane počinjala na -0927. kilometru. Triban je nedavno postao vrlo važna točka u svijetu Parenzane - u zgradi stare tribanske škole otvoren je bike-friendly centar s prenoćištem za bicikliste i sportaše.
Prirodne i kulturne znamenitosti
Triban
Kremenje
Momjan
Marušići
Okrepne stanice